Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak postępować z otyłym kotem?
Koty z nadwagą i otyłe przewyższają liczebnie koty o normalnej wadze i są coraz częściej postrzegane przez lekarzy weterynarii jako zagrożone przez szereg zaburzeń zdrowotnych. W rzeczywistości otyłość u kotów predysponuje je do cukrzycy, lipidozy wątrobowej i zapalenia stawów.

Jednak wprowadzenie kota na dietę lub plan odchudzania należy traktować bardzo ostrożnie.
Tutaj postaramy się pomóc tobie z twoimi kotami z nadwagą, aby twój kotek nie musiał być obciążony otyłością.
Są badania, które wykazują, że ponad 50 procent kotów ma nadwagę lub są otyłe. Jak to się dzieje i co predestynuje nasze domowe koty do przybierania nadmiernie na masie

Odpowiedź jest wieloczynnikowa, ale aby ją uprościć, pamiętaj o tym, że każdy pojedynczy ssak (pies, kot, koń, pies czy też człowiek itp.) powiększy masę ciała, jeśli przyswoi więcej kalorii niż ich się spali w czasie swojej aktywności.
To całkiem proste, ale prawdziwe.

W naturze dziko żyjące zwierzęta nie pozyskają łatwo pożywienia i nie jest pewne, że uda im się to codziennie. Dodatkowo zdobywaniu pożywienia zawsze towarzyszył wysiłek fizyczny, aby np. uchwycić i spożywać pokarm.
Tak wygląda faktycznie naturalne i biologicznie odpowiednia dieta w rzeczywistych naturalnych warunkach.

To my ludzie stworzyliśmy sytuację, w której nasze koty już nie muszą wkładać żadnego wysiłku w zdobywanie swojego pożywienia, ono najczęściej czeka na nie cały dzień w ich misce, ma wysoką ilość białka, tłuszczu i do tego nigdy się nie kończy.

Dlatego też, nasze koty odzwierciedlają naszą własną tendencję do kłopotów z kontrolą wagi.
Główna różnica polega jednak na tym, że my ludzie mamy pełną kontrolę nad tym, co i ile je nasz kot. Twój kot nie zakradnie się do lodówki i nie zrobi sobie sam kanapek z szynką i serem późno w nocy, jedyny sposób kiedy zdobędzie jedzenie nastąpi gdy to Ty umieścisz przed nim miskę z karmą dla kotów.

Będzie właściwe jeśli kot z nadwagą będzie miał wykonane badania: dokładny pomiar masy ciała oraz badanie krwi i moczu.
Istotne jest między innymi sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy, oraz czy kot nie ma żadnych fizycznych ani metabolicznych zaburzeń.

Jeśli kot jest zdrowy i na jego wagę nie wpływają inne zaburzenia niż nieprawidłowa masa ciała z powodu odkładania się tłuszczu – wówczas można wprowadzić stopniowy i ostrożny program odchudzania.
Po pierwsze, spójrzmy, jakie są przyczyny otyłości i co możemy zrobić, aby poprawić nasze błędy w żywieniu naszych kotów, następnie możemy poszukać dodatkowych narzędzi, np. specjalnie przygotowanych diet typu obesity management lub weight controll

 

Written by administrator