Przysmaki dla kotów Churu

Dlaczego woda jest ważna?

Otóż brak wody może skutkować odwodnieniem organizmu które prowadzi z kolei do obniżenia odporności i w konsekwencji większej podatności na choroby. Małe spożycie wody skutkuje również większym zagęszczeniem moczu i ryzykiem chorób układu moczowego (kamica moczowa).

Dlaczego koty nie chcą pić wody?

Prawdopodobnie ma to związek z ich pochodzeniem. Pustynni przodkowie kotów pobierali wodę z pokarmem, dlatego też koty praktycznie nie odczuwają pragnienia. Oczywiście pamiętajmy, że to ile koty wypijają w ciągu dnia w głównej mierze zależy również od tego w jakiej ilości i jakiej jakości jest woda którą kot od nas otrzymuje. Czy poidła są ustawione w miejscu wygodnym dla kota? Czy woda jest świeża i czysta? Nie możemy przecież oczekiwać, że kot będzie pił wodę, której nie dostał lub w której pływają np. resztki pokarmu.

W domu, w którym jest więcej zwierząt często dochodzi do sytuacji w której zwierzęta bronią sobie nawzajem dostępu do miski lub też brudzą ją specjalnie śliną lub resztkami pokarmu. Zatem nie powinien dziwić nas fakt, ze kot nie chce pić z psiej miski i omija ją szerokim łukiem. Warto zastanowić się również nad tym czy miska dla kota jest nie tylko ładna ale czy jest praktyczna i wygodna w użyciu dla kota. Miski z metalu lub plastiku mogą zmieniać zapach wody a nawet jej smak. Ponadto w zarysowaniach misek z taniego plastiku mogą zbierać się zanieczyszczenia i bakterie.

Miska z wodą powinna być usytuowana w miejscu bezpiecznym i lubianym przez kota. Obalamy mit, że woda powinna stać koło miski z karmą-łatwo może się bowiem zabrudzić Najlepiej jeśli kot ma kilka punktów z wodą usytuowanych w różnych miejscach, w których chętnie przebywa.

Koty preferują raczej wodę „żywą” a nie stojącą, jeśli nie mamy możliwości zainstalowania w domu fontanny dla kotów starajmy się regularnie wymieniać wodę na świeżą.

Dobrze wyposażone sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór różnego rodzaju poideł dla kotów. np. w ZooZoo.pl

woda dla w diecie kota
Woda w diecie kota

W sklepach stacjonarnych ZooZoo.pl doświadczeni sprzedawcy dodatkowo pokażą Wam jak działają takie fontanny i na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.

Ile wody dziennie powinien wypijać przeciętnie kot?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od preferencji kota, jego usposobienia, oraz jego sposobu żywienia. Koty o zbliżonej masie ciała mogą mieć różne zapotrzebowanie na wodę.
Dla kotów przyjmujemy, że przeciętny kot potrzebuje ok 35-50ml wody/kg masy ciała a więc kot o masie ciała ok 4kg powinien wypijać średnio szklankę wody dziennie.
Dużo? Pewnie tak, ale musicie pamiętać, że kot pobiera również wodę wraz z pokarmem i wcale nie ma znaczenia czy jest to karma mokra czy sucha bowiem większa ilość wody powstaje wewnątrz organizmu podczas przemian składników pokarmowych.

Agnieszka Kurosad (dr.n.wet Katedry Chorób wewnętrznych Wydziału Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) , której artykuły są niezwykle ciekawe, zauważyła, że karmy zawierające w swym składzie wysokiej jakości białko i małą ilość węglowodanów korzystnie wpływają na wytworzenie większej ilości wody, natomiast karmy bogate w niskiej jakości tłuszcze powodują niższe wytworzenie wody. Dlatego jak widzicie zagadnienie to bywa bardziej złożone niż mogło by nam się wydawać.

Mając na uwadze zdrowie naszego kota wybierajmy zatem karmy wysokiej jakości od sprawdzonego producenta. Godne polecenia są karmy 1st Choice czy Pronature Holistic. Producent produkuje karmy tylko z najwyższej jakości składników i to od ponad 50-lat.  

Co zrobić by kto chciał pić więcej?

Oprócz wspomnianych już podpowiedzi odnośnie wyboru odpowiedniej miski i karmy chciała bym się z Wami podzielić moim najnowszym odkryciem: Przysmakiem dla kotów Churu od japońskiego producenta Inaba.
Przysmak ten występuję w postaci wilgotnego kremu aż w 9-ciu smakach!! Jego wyjątkowa, wilgotna konsystencja silnie nawadnia koty nie tylko w upalne dni. Przy tym trzeba wspomnieć, że jest to produkt niezwykle smakowity i przeznaczony dla kotów na każdym etapie życia. W składzie produktu znajdziemy najwyższej jakości mięso z kurczaka i tuńczyka dalekomorskiego. Więcej o Churu możecie przeczytać tutaj:

https://genus.com.pl/2019/04/24/przysmaki-dla-kotow-churu/
Genus

https://genus.com.pl/2019/04/24/przysmaki-dla-kotow-churu/

Spotykamy się ostatnio dość często z twierdzeniem, że jeśli kot nie chce pić wody to może lepiej podawać mu mleko albo rosół?!
To jednak mylne strategie, które mogą tylko zaszkodzić zwierzęciu a nie pomóc. Pamiętajmy że większość osesków po odstawieniu od mleka matki traci zdolność trawienia laktozy! Złe nawyki mogą spowodować zaleganie mleka w jelitach i jego fermentację.

Nawet małe ilości mleka lub nabiału „ w nagrodę” mogą spowodować poważne dysfunkcje układu wydalniczego.
Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest zapoznanie kota z przysmakami Churu, które oprócz zdrowotnych korzyści znajdują wiele praktycznych zastosowań. Np. umilają czas podczas obcinania pazurków lub są doskonałym podkładem dla lekarstw.

Naturalne przysmaki Churu
Naturalne przysmaki Churu
Naturalne przysmaki Churu
Naturalne przysmaki Churu

Firma Inaba jest obecnie najpopularniejszą marką karm i przysmaków dla kotów. Swoich zwolenników ma również w Europie, przysmaki te znalazły uznanie wśród francuskich lekarzy weterynarii a od roku 2019 produkty Churu dostępne są również w Polsce dzięki współpracy z firmą Genus. Już wkrótce dystrybucja Genus powiększy swoje portfolio o kolejne produkty Inaba w tym np. smaczne zupy czy Churu dla psów.

Zapraszamy Was do dyskusji, piszcie jakie macie sposoby na nawadniane swoich milusińskich 😊
  Genus / Nasze marki / Klub Hodowców / Klienci profesjonalni / Klienci detaliczni / O naszych produktach 


Notice: Undefined index: single_display_post_meta in /strona/wp-content/themes/hayes/single.php on line 142
Written by Genus dla psa kota